İran, Cumhurbaşkanı seçimi için sandık başında: Oy verme süresi uzatıldı

İbrahim Reisi’nin geçirdiği helikopter kazası sonrası ölümünün üzerine, bugün İran’da 14’üncü Dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor. Seçimlerde saat 18.00’de sona ermesi öngörülen oy verme süresi saat 20.00’ye kadar uzatıldı.

AA’nın İran resmi ajansı IRNA’dan aktardığına göre, İçişleri Bakanlığı Seçim Kurulu Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, oy verme süresine ilişkin açıklamada bulundu. İslami, yerel saatle 08.00’de başlayan ve 18.00’de sona ermesi öngörülen oy verme süresinin Seçim Kurulu Merkezi’nin kararıyla saat 20.00’ye kadar uzatıldığını belirtti.

SÜRE, İHTİYACA GÖRE YENİDEN UZATILABİLİR

Oy vermek isteyen seçmenlerin seçim merkezlerindeki varlığının devam etmesi durumunda İçişleri Bakanlığı Seçim Kurulu Merkezi ihtiyaca göre yeniden bu süreyi uzatabilir. İran seçim kanunlarına göre, oy verme işlemi için sürenin uzatılması gece 24.00’e kadar devam edebilir ancak bu saatten sonra süre yeniden uzatılamaz.

İran’da 62 milyon seçmen için 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda oy verme işlemi devam ediyor. Seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan, muhafazakar adaylar Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi yarışıyor. Muhafazakar adaylar Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ve Emir Hüseyin Kadızadehaşimi, ‘muhafazakar kanatta birliği sağlamak için’ seçime saatler kala adaylıktan çekildi.

50+1’İN ÜZERİNDE OY ALAN ADAY OLMAZSA SEÇİM İKİNCİ TURA KALACAK

Adayların ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. İlk turda yüzde 50+1’in üzerine çıkan aday olmaması halinde en fazla oyu alan iki aday ikinci tura kalacak ve 5 Temmuz’da yapılacak ikinci turda kazanan isim ülkenin 9’uncu Cumhurbaşkanı olacak.

Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayınlanması ve kesin sonuçların ise yarın öğleden önce açıklanması bekleniyor. Tahran’ın en büyük seçim merkezlerinden İrşad Hüseyniyesi ve diğer seçim noktalarında yoğun katılım gözleniyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir